Global-CE >
Manutention des matériaux >
Hengwang Manutention des matériaux >
Hengwang HWJ-1 Manutention des matériaux
Hengwang HWJ-1 Manutention des matériaux
Parameter
| Model | HWJ-1 |
| Tramming Size | 6050*1300*2000 |
| Min Ground Clearance | 200mm |
| Max Lift Height | 3250mm |
| Max Unloading Height | 1050mm |
| Weight | |
| Operation Weight | 6750kg |
| Laden Weight | 8750kg |
| Front Axle (Empty) | 2230kg |
| Rear axle (Empty) | 4520kg |
| Front Axle (laden) | 5050kg |
| Rear Axle (laden) | 3700kg |
Feature
HWJ-1 is a compact and lightweight Load Haul Dump (LHD) for narrow vein mining, easy to operate and maintain.
It has been engineered to optimize machine width, length and turning radius, enabling operation in narrower tunnels for less dilution and lower operational costs.
Gallery







