Hengwang HWQY16T Self-made Camion-grue
Parameter
| Model | HWQY16T |
| Weight | 16000kg |
| Overall Dimensions | 9.5m*2.3m*3.2m |
| Wheelbase | 2.68m |
| Max. loading capacity | 16000kg |
| Max. lifting height | 40m |
| Engine model | 4105/4108 turbocharged |
| Gearbox model | 6-speed |
| Power (kw hp) | 88kw (119hp) |
Feature
Crane is a kind of machine widely used in ports, workshop, electrical and constructional site. The crane is a general name of hoisting machine. Frequently called crane is auto crane, crawler crane and tyre crane. Crane is used in hoisting equipment, emergency rescue, lifting, machinery, the rescue.
Quote now for the best price.
Gallery








